ארץ ישראל - מגמת על

רכזות המגמה: שולי המר, רינת פשין

מגמת ארץ ישראל מזמינה את התלמידות לחוויית היכרות יוצאת דופן עם תולדותיה של ארץ ישראל, נופיה וסיפוריה. הלימודים מתקיימים הן בכיתה והן תוך לימוד בלתי אמצעי בשטח הכולל סיורים והתנסות בחפירות ארכיאולוגיות.

נושאי הלימוד:

הנושא המרכזי בתכנית הלימודים הוא ירושלים (בהיקף של 2 יח"ל), בה מיוצגים כל הרבדים ההיסטוריים, הארכיאולוגיים והאנושיים של תולדות ארץ ישראל. שתי יחידות לימוד נוספות מתרכזות באזורים שונים בארץ (צפון הארץ ומישור החוף) בהיכרות עם תחומי ידע שונים: היסטוריה, ארכיאולוגיה, גיאוגרפיה, חי וצומח, דתות ועדות. יחידת הלימוד החמישית היא עבודת חקר (א"יטופ) אישית או זוגית בתחום הארכיאולוגיה.

דרכי הלמידה:

סביב 'שולחן אבירים' יושבות כל הבנות ומנתחות יחד מפות, תמונות ותרשימים. הן יוצרות דגמים של חבלי ארץ, ובונות במו ידיהן את חומות ירושלים בתקופות השונות. סרטים ומצגות מלווים כל שיעור, ודיונים על ערכי גבורה, אהבת מולדת, שמירת טבע ועוד הם לחם חוקנו. שבוע שלם אנחנו יוצאים לחפירות ארכיאולוגיות מטעם רשות העתיקות, ובנוסף – יוצאות לסיורים באתרים שעליהם למדנו, נפגשות עם אנשים מרתקים ומתרשמות במו עינינו מההיסטוריה, הנוף והאנשים שיצרו את תבנית הארץ והמרקם האנושי שבה. ההווי החברתי התוסס שנוצר בסיורים, בשיעורים החווייתיים ובמהלך החפירות הארכיאולוגיות הוא בסיס לחברות אמיצה וללמידה מתוך הנעה פנימית חזקה ומעצימה.

פריסת בחינות:

כיתה י"א כיתה י"ב
בגרות חיצונית ירושלים א - בחינה ירושלים ב - בחינה
בגרות פנימית צפון הארץ - בחינה
ירושלים א - הערכה חלופית
מישור החוף - בחינה
א"יטופ - עבודת חקר

למי מתאימה המגמה?

תלמידות האוהבות את הארץ ונופיה ורוצות להעמיק בחקר תולדותיה. הלימוד מעמיק את בניית זהותן האישית והלאומית ומותיר טעם של עוד. כאן תמצא בית כל מי שרוצה להמשיך ולהדריך אחר כך במסגרת השירות וגם מי שזורמת בעורקיה אהבת הארץ ומאפיינת אותה סקרנות להכיר את שורשיה.

אולפנת הרא"ה רמת גן

 גולומב 6 רמת גן| 03-676-7870| uharoeh@gmail.com